بیگ بنگ آووکادو

بیگ بنگ آووکادو

1402/10/19 0

همه چیز از آووکادو آغاز شد...
در چندین سال اخیر با افزایش محبوبیت آووکادو و استفاده کردن از آن‌ها در هر دستور غذایی، شاید برای شما نیز سوال پیش آمده باشد که چرا این میوه تبدیل به یک فرهنگ غذایی شد؟ 
در آمریکا هر شخص به طور متوسط سالانه نزدیک به 4 کیلوگرم آووکادو مصرف می‌کند؛ این در حالی ست که در دهه 1990 هر شخص به طور میانگین، 500 گرم آووکادو مصرف می‌کرد. در نتیجه مصرف سرانه آووکادو از سال 2000 تاکنون پیشرفت چشم‌گیری داشته است. 
جای تعجب نیست که پس از آزمایشات انجام شده درباره خواص آووکادو، این میوه‌ی سبزرنگ به انواع رسپی‌های غذایی راه پیدا کرد و موجب شد که به مرور زمان محبوبیت بسیاری پیدا کند؛ چرا که این میوه سرشار از پتاسیم و ویتامین‌هایی مثل B، K و E است. 

چه زمانی آووکادو محبوب شد
بر کسی پوشیده نیست که در چندین سال اخیر، آووکادو تبدیل به یک روند اصلی در منوی آشپزی شده است. در پی شناخته شدن آووکادو منوهای متفاوتی با این میوه طراحی شد که به مرور زمان عکس‌های آووکادو و نان تست در فضای مجازی منتشر شد و این فرآیند موجب ایجاد فرهنگ آووکادویی شد. آووکادو سالم و در عین حال خوش‌طعم که به روش‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. ظهور این میوه از بیش از یک قرن پیش آغاز شد و به رشد خود ادامه داد.

گسترش فرهنگ آووکادو در آمریکا
در دهه 1980، آووکادو به لطف روند غذایی سالم و ارتباط میوه با سالم بودن شروع به گسترش در سراسر ایالات متحده کرد. 
پیرو مقاله "تاریخچه آووکادو" در دهه 1980 میلادی، اهمیت غذای سالم و عضویت در رشته​‌های ورزشی بسیار حائز اهمیت بود. از این رو، افراد تا این دهه از استفاده​‌ی بی‌رویه‌​ی آووکادو به دلیل مقدار چربی بالای آن، پرهیز می‌​کردند. پس از تحقیقات "کمیسیون آووکادو"، نتیجه‌ی آن کاملا برخلاف تصور عموم بود. چرا که نتیجه‌ی آزمایشات بیانگر خواص آن و چربی آن که جزء چربی‌های خوب به شمار می‌رفت. پس از این بررسی‌​ها، تبلیغات تلویزیونی در حوزه​​‌های مختلف و مرتبط به آووکادو گسترش یافت و به مراتب فروش این میوه رشد چشمگیری داشت.
همانطور که گفته شد، افراد مقیم آمریکا تحت تاثیر این تبلیغات قرار گرفتند و با محبوبیت روز افزون این میوه و آگاهی عموم مردم، بیشتر از گذشته در مورد چگونگی زندگی طولانی‌​تر و سرشار از سلامتی به مصرف آووکادو روی آوردند. این آگاهی موجب شد، آووکادو در تصور عموم به یک ماده​‌ی مغذی که شامل پتاسیم، فیبر و چربی اشباع نشده دارد، تبدیل شود. چنانچه غذاهای مکزیکی که در آن‌ها از آووکادو استفاده می‌​شد، مورد توجه بیشتر قرار گرفت. چه بسا که میوه​‌ی آووکادو را به عنوان یک وعده‌​ی غذایی کامل در نظر گرفته می‌شود و سعی بر استفاده‌​ی بیشتر از این میوه داشتند.
همانطور که گفته شد، در دهه 90 میلادی، آووکادو روند سختی را در بازار پیش رو داشت، چرا که با تبلیغات موفق به فروش بیشتر نشد. در سال‌های 1990 / 2000 میلادی در آمریکا شاهد روندی از رژیم غذایی بودیم که به مصرف کربوهیدرات‌ها و غذاهای چرب مانند آووکادو نگاه تحقیرآمیزی داشتند. رژیم‌هایی که در آن زمان در رسانه‌ها در حال گسترش بود، با خوردن آووکادو مطابقت نداشت. 
در سال 1997، پرزیدنت کلینتون ممنوعیت واردات آووکادو از مکزیک را لغو کرد. ممنوعیت واردات آووکادو ابتدا در سال 1914 برای جلوگیری از ورود آفات به ایالات متحده اجرا شد. پیش از لغو این ممنوعیت، اکثر آووکادوهایی که آمریکایی‌ها می‌خوردند، در کالیفرنیا یا فلوریدا پرورش می‌یافتند. اما پس از اجازه ورود آووکادوی مکزیکی به ایالات متحده، اکثریت افراد تمایل به خریداری این میوه را داشتند. 
در واقع، ایالات متحده تقریباً به مکزیک برای تأمین آووکادو وابسته است - 75 درصد از آووکادوهایی که در ایالات متحده مصرف می‌شوند، در مکزیک رشد و وارد می‌شوند.
پس از اینکه آووکادو به عنوان یک غذای "پرکالری" و "چرب" شناخته شده بود، به دلیل تراکم تغذیه‌ای سالم مانند ترکیب چربی‌های سالم، ویتامین‌ها و مواد معدنی آن شروع به تبلیغ این میوه کرد. این تبلیغات و آگاهی که داده‌شد، باعث شد تصور افراد نسبت به آووکادو تغییر کند و آووکادو را میوه‌ای در نظر بگیرند که حاوی چربی‌های سالم و تک غیراشباع است که فاقد کلسترول بوده و موجب سیری کاذب می‌شود. اما این ابتدای مسیر آووکادو بود که تا اواسط سال 2010 اتفاق به خصوصی نیافتاد. 


چرا آووکادو روز به روز محبوب‌تر می‌شود؟ 
نزدیک به 25 سال از ورود آووکادو مکزیکی به بازار ایالات متحده می‌گذرد و از آن زمان، آووکادو از یک میوه کم مصرف به یک میوه پر تقاضا در سراسر جهان تبدیل شد. آووکادو علاوه بر مزایای آن برای سلامتی، به دلیل بافت خامه‌ای و سبزرنگ آن، بسیار محبوب شده است.  
دلیل اصلی افزایش محبوبیت آووکادو به دلیل تغییر فرهنگ رژیم غذایی در سراسر دنیا است. اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی و متخصصان تغذیه، اکنون از ایده‌های رژیم‌های غذایی محدود که به طور کامل از گروه‌های غذایی که به طور کامل از کربوهیدرات‌ها اجتناب می‌کردند، اکنون ترجیح می دهند رژیم‌های غذایی متعادل‌تری را ترویج کنند. (این بدان معناست که بر ارزش غذایی به جای دریافت کالری نظارت دارند)
در حال حاضر آووکادو به عنوان یک منبع مغذی شناخته می‌شود؛ چرا که این میوه فوق‌العاده سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها، چربی‌های تک غیراشباع، مواد معدنی، ویتامین‌ها، چربی‌های سالم، فلاونوئیدها و حتی فیبر است. از آنجایی که اکثر افراد آووکادو را به فواید تغذیه‌ای آن می‌شناسند، بیشتر از گذشته در رژیم غذایی خود از آووکادو استفاده می‌کنند. 
در واقع، کسانی که آووکادوی پوره شده را به همراه آب لیمو روی نان تست می‌​خورند، یا آووکادو را در ترکیب با یک منبع پروتئینی مانند تخم‌​مرغ می‌​خورند، فیبر رژیمی، چربی سالم بیشتری دریافت می‌​کنند و در الگوی تغذیه خود موفق‌تر هستند. این میوه نباید تنها توسط افرادی که رژیم گیاهخواری دارند، مصرف شود. بافت صاف آووکادو می‌تواند در کنار انواع گوشت نیز طعم شگفت‌انگیزی ایجاد کند. 
در واقع، ظهور این میوه ممکن است با محبوبیت روزافزون نان تست و آووکادو در اواسط دهه 2010 آغاز شده باشد. کافی‌​شاپ​‌ها و رستوران​ها در سراسر جهان شروع به ارائه نان تست آووکادو کردند.
همانطور که سایر رژیم​‌های غذایی مانند گیاه​خواری محبوبیت زیادی پیدا کرده‌​اند، سرآشپزها و مردم در رسانه‌​های اجتماعی راه​های جدیدی برای شناسایی آووکادو در عین خوشمزه بودن پیدا کرده‌​اند.
در واقع، آووکادو می‌​تواند مکمل یک سبک زندگی گیاه​خواری نیز باشد؛ ممکن است چربی‌​های ضروری را که با تغییر رژیم (گوشتخواری به گیاهخواری) از دست می‌​دهید، را دوباره به دست آورید. 

هیچ چیز با آووکادو به پایان نخواهد رسید…